Stacja meteo w Sanoku


Podstawowe dane:

Lokalizacja:
Sanok, Podkarpacie
Wysokość n.p.m.
380m
Ekspozycja
Południowa, zacieniona
Data uruchomienia
Q3 2014
Uptime
~70%

Druga stacja meteo została uruchomiona na południu Polski, w strefie klimatu górskiego.

W czerwcu 2015 sprzęt został w całości przebudowany. Obecnie cała komunikacja przebiega po magistrali i2c, rozprowadzonej po całym domu za pomocą buforów P82B715. To wyeliminowało konieczność stosowania niewygodnych przejściówek i2c>1wire, oraz dało mi możliwość dowolnego operowania na rejestrach czujników, a także swobodnego rozłączania i dołączania kolejnych urządzeń do sieci. Dołączyłem czujnik nasłonecznienia, a pakiet odbiorników został przeniesiony do obudowy, która pozwala rzetelniej zbierać dane.

Obecnie czujniki znajdują się w obudowie złożonej z podstawek pod kwiatki, która swoją konstrukcją przypomina nieco klatkę meteorologiczną. To zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, jednocześnie chroniąc od bezpośredniego słońca. Czujnik nasłonecznienia skierowany jest w dół, dzięki czemu przez cały dzień natężenie światła mierzone jest w jednakowych warunkach.

Gromadzone parametry to (w nawiasie podaję czujniki):

  • temperatura [ADT75]
  • ciśnienie atmosferyczne [MPL3115A2]
  • aktywność burzowa – pobierana ze strony blitzortung.org
  • nasłonecznienie [MAX44009]

Po awarii czujnika si7021 dane dotyczące wilgotności są pobierane ze strony openweathermap.org co 3 godziny
Niski uptime wynika z konieczności wyłączania sprzętu podczas zagrożenia burzami, ponieważ ze względu na lokalizację i bezprzewodowy dostęp do internetu, bardzo często zdarzają się przepięcia w sieci elektrycznej i awarie.

Udostępnij:Share on FacebookEmail this to someoneWykop!Share on Google+Print this pageShare on TumblrTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.