Stacja meteo w Sanoku


Podstawowe dane:

Lokalizacja:
Sanok, Podkarpacie
Wysokość n.p.m.
380m
Ekspozycja
Południowa, zacieniona
Data uruchomienia
Q3 2014
Uptime
~70%

Druga stacja meteo została uruchomiona na południu Polski, w strefie klimatu górskiego.

W czerwcu 2015 sprzęt został w całości przebudowany. Obecnie cała komunikacja przebiega po magistrali i2c, rozprowadzonej po całym domu za pomocą buforów P82B715. To wyeliminowało konieczność stosowania niewygodnych przejściówek i2c>1wire, oraz dało mi możliwość dowolnego operowania na rejestrach czujników, a także swobodnego rozłączania i dołączania kolejnych urządzeń do sieci. Dołączyłem czujnik nasłonecznienia, a pakiet odbiorników został przeniesiony do obudowy, która pozwala rzetelniej zbierać dane.

Obecnie czujniki znajdują się w obudowie złożonej z podstawek pod kwiatki, która swoją konstrukcją przypomina nieco klatkę meteorologiczną. To zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, jednocześnie chroniąc od bezpośredniego słońca. Czujnik nasłonecznienia skierowany jest w dół, dzięki czemu przez cały dzień natężenie światła mierzone jest w jednakowych warunkach.

Gromadzone parametry to (w nawiasie podaję czujniki):

  • temperatura [ADT75]
  • ciśnienie atmosferyczne [MPL3115A2]
  • aktywność burzowa – pobierana ze strony blitzortung.org
  • nasłonecznienie [MAX44009]

Po awarii czujnika si7021 dane dotyczące wilgotności są pobierane ze strony openweathermap.org co 3 godziny
Niski uptime wynika z konieczności wyłączania sprzętu podczas zagrożenia burzami, ponieważ ze względu na lokalizację i bezprzewodowy dostęp do internetu, bardzo często zdarzają się przepięcia w sieci elektrycznej i awarie.

Udostępnij:Share on FacebookEmail this to someoneWykop!Share on Google+Print this pageShare on TumblrTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.