Czujniki parametrów otoczenia w pokojach – druk 3D

Kolejnym krokiem ku rozbudowie IoT (ang. Internet of Things – polskie tłumaczenie brzmi głupio)  było wyposażenie pokojów w czujniki temperatury i wilgotności oraz wyświetlanie tych informacji na lustrze i zapisywanie ich w bazie danych. Z myślą o tym, już na etapie projektowania instalacji w mieszkaniu w sypialni, łazience, WC i salonie umieściłem puszki instalacyjne z wypuszczonymi przewodami ethernet i 12V, które zbiegały się w “centrum dowodzenia”.

Zaprojektowałem i zleciłem wykonanie firmie fabrykapcb.pl 10 sztuk najmniejszych PCB z układem P82B715 oraz przetwornicą step-down do 5V oraz drugą przetwornicą LDO do 3.3V. Dzięki temu płytka jest uniwersalna, czujniki w pokojach zasilam obecnie z 5V (w przewodzie ethernet), ale mogę równie dobrze podłączyć urządzenie korzystające z napięcia 12V lub zastosować 5V z przetwornicy, w razie, bardziej prądożernych urządzeń. Dla czujników I2C potrzebujących 3.3V wlutowuję po prostu MAX604. Płytki zostały wykonane w akceptowanym czasie (do 10 dni), jakość jest bardzo dobra, a cena była pozytywnym zaskoczeniem – zapłaciłem z przesyłką niecałe 40zł za 10sztuk.

Czujniki to gotowe moduły SI7021 z aliexpress. Mając na uwadze śmiesznie małą cenę gotowego modułu wybór był oczywisty.

Zaślepki zostały wydrukowane w 3D. Dokładnie zmierzyłem fabryczną pustą zaślepkę puszki a następnie odtworzyłem ją w programie do modelowania 3D dodając około 1cm wysokości i otwory wentylacyjne. W pierwszej wersji w środku zaślepki miały znajdować się profile do wsuwania modułów. Jednakże ze względu na ich mikroskopijne rozmiary, z którymi niezbyt dobrze radziła sobie drukarka oraz trudności jakie niosły w montażu tego wszystkiego w puszce – zrezygnowałem z nich.

Końcowy efekt przedstawiam na powyższych zdjęciach. Oczywiście mógłbym zeszlifować i wyszpachlować a następnie pomalować przednie powierzchnie zaślepek – ale jest to zupełnie niepotrzebne. Drobnych niedoskonałości nie widać z wysokości wzroku.

Pomiary są zupełnie prawidłowe i zgodne z osiąganymi w pomieszczeniach temperaturami. Wnioskuję po tym, że obudowa zapewnia wystarczającą cyrkulację powietrza wokół czujników.

Udostępnij:Share on FacebookEmail this to someoneWykop!Share on Google+Print this pageShare on TumblrTweet about this on Twitter

2 odpowiedzi do “Czujniki parametrów otoczenia w pokojach – druk 3D”

  1. Witam.
    Testuje teraz czujniki z aliexpress na I2C np BME280, HTU21D i chce teraz zaimplementować układ P82B715 .
    Problem jaki napotkałem ze czujniki te mają taki sam sztywny adres I2C 0x77 ( nie wiem jak z SI7021), a chce na magistrali wpiąć 10-15 czujników.
    Jak rozwiązałeś ten problem?,
    z tego co wyszukałem to jest układ TCA9548A https://www.aliexpress.com/item/TCA9548A-1-to-8-way-I2C-8-channel-multi-channel-expansion-board-IIC-module-development-board/32865611559.html

  2. Przpraszam, że dopiero odpisuje.Ja używam MAX7368, to też jest muxltiplexer, nie wiem nawet, czy nie kompatybilny z zaproponowanym przez Ciebie. Si7021 mają stały adres

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.