Czujniki parametrów otoczenia w pokojach – druk 3D

Kolejnym krokiem ku rozbudowie IoT (ang. Internet of Things – polskie tłumaczenie brzmi głupio)  było wyposażenie pokojów w czujniki temperatury i wilgotności oraz wyświetlanie tych informacji na lustrze i zapisywanie ich w bazie danych. Z myślą o tym, już na etapie projektowania instalacji w mieszkaniu w sypialni, łazience, WC i salonie umieściłem puszki instalacyjne z wypuszczonymi przewodami ethernet i 12V, które zbiegały się w “centrum dowodzenia”.

Zaprojektowałem i zleciłem wykonanie firmie fabrykapcb.pl 10 sztuk najmniejszych PCB z układem P82B715 oraz przetwornicą step-down do 5V oraz drugą przetwornicą LDO do 3.3V. Dzięki temu płytka jest uniwersalna, czujniki w pokojach zasilam obecnie z 5V (w przewodzie ethernet), ale mogę równie dobrze podłączyć urządzenie korzystające z napięcia 12V lub zastosować 5V z przetwornicy, w razie, bardziej prądożernych urządzeń. Dla czujników I2C potrzebujących 3.3V wlutowuję po prostu MAX604. Płytki zostały wykonane w akceptowanym czasie (do 10 dni), jakość jest bardzo dobra, a cena była pozytywnym zaskoczeniem – zapłaciłem z przesyłką niecałe 40zł za 10sztuk.

Czujniki to gotowe moduły SI7021 z aliexpress. Mając na uwadze śmiesznie małą cenę gotowego modułu wybór był oczywisty.

Zaślepki zostały wydrukowane w 3D. Dokładnie zmierzyłem fabryczną pustą zaślepkę puszki a następnie odtworzyłem ją w programie do modelowania 3D dodając około 1cm wysokości i otwory wentylacyjne. W pierwszej wersji w środku zaślepki miały znajdować się profile do wsuwania modułów. Jednakże ze względu na ich mikroskopijne rozmiary, z którymi niezbyt dobrze radziła sobie drukarka oraz trudności jakie niosły w montażu tego wszystkiego w puszce – zrezygnowałem z nich.

Końcowy efekt przedstawiam na powyższych zdjęciach. Oczywiście mógłbym zeszlifować i wyszpachlować a następnie pomalować przednie powierzchnie zaślepek – ale jest to zupełnie niepotrzebne. Drobnych niedoskonałości nie widać z wysokości wzroku.

Pomiary są zupełnie prawidłowe i zgodne z osiąganymi w pomieszczeniach temperaturami. Wnioskuję po tym, że obudowa zapewnia wystarczającą cyrkulację powietrza wokół czujników.

Udostępnij:Share on FacebookEmail this to someoneWykop!Share on Google+Print this pageShare on TumblrTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.