Konwerter USB-1wire – klon DS9490

Od kilkudziesięciu miesięcy zapisuję w bazie danych temperaturę na dworze, rejestrowaną czujnikiem DS18B20 podłączonym do routera.

Niestety magistrala 1wire podłączona bezpośrednio do routera jest narażona na przepięcia, pochodzące na przykład od wyładowań atmosferycznych. Prawdopodobnie właśnie to wydarzyło się w moim przypadku, gdyż pewnego razu czujniki przestały działać i w żaden sposób nie udało mi się ich uruchomić ponownie.

W internecie znalazłem schemat i opis scalonego konwertera USB na 1wire w eleganckiej obudowie – DS9490, który jest oparty na scalaku DS2490. Niestety gotowy konwerter kosztuje ponad 50zł + wysyłka, więc postanowiłem sam zbudować jego kopię.

Znalazłem w sieci schemat oraz wzór płytki konwertera, niektóre części miałem (w tym już-nie-do-dostania DS2490), a układ DS9503 udało mi się zamówić od producenta jako darmową próbkę.

schemat
Schemat układu

Przewagą konwertera USB na portem RS232 jest to, że układ można podłączać bez wyłączania zasilania routera lub komputera, port USB jest o wiele trudniej uszkodzić a także dostępność kabli i gniazd USB jest o wiele większa niż do przestarzałego portu szeregowego.

Układ działa od pierwszego uruchomienia. Płytka ma błąd, którego nie dopatrzyłem się przed wytrawianiem. Uniemożliwia to wlutowanie części DS2401, który jest wyłącznie 64bitowym identyfikatorem, więc nie pełni żadnej roli w działaniu całego układu.

DS9490 współpracuje bez problemów z Windowsem oraz Linuksem. Pod Windowsem 7 sprawdzałem go za pomocą programu OneWireViewer, który jest napisanym w Javie testerem magistrali i najbardziej podstawowym narzędziem do odbierania odczytów z czujników. Natomiast już na routerze uruchomiony jest OWFS, który tworzy wirtualny system plików, w którym każdy czujnik jest reprezentowany przez odrębny folder, a odczyt danych odbywa się poprzez otwarcie konkretnych plików, np o nazwie “temperature11”.

DSCF6368
Płytka układu DS9490

Obecnie na magistrali pracują dwa termometry DS18B20; jeden z nich mierzy temperaturę na zewnątrz, a drugi w moim pokoju. W planach jest rozbudowa sieci 1wire o kolejne czujniki oraz miernik prędkości wiatru.

Udostępnij:Share on FacebookEmail this to someoneWykop!Share on Google+Print this pageShare on TumblrTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.