ez430 Chronos – zegarek dla geeka

Zachęcony informacją na wykopie o promocji zrobiłem sobie prezent na Mikołaja i kupiłem programowalny zegarek ez430 Chronos od Texas Instruments za 29USD. Paczka dotarła kilka dni temu a ja zdążyłem już oswoić się z nową zabawką.Chronos jest tak naprawdę ukrytym w zegarku 16bitowym mikroprocesorem z możliwością komunikacji za pomocą fal radiowych, akcelerometrem, barometrem, termometrem, układem RTC (real time clock) z możliwością programowania z wykorzystaniem programatora podłączanego do USB z komputerze lub bezprzewodowo, za pomocą fal radiowych.

Zegarek jest oparty na procesorze z rodziny cc430 – które to urządzenia są opisywane jako ultra-low-power. Mikroprocesory tej rodziny pobierają w trybie low-power do około 10 mikroamperów prądu, a w trakcie ciągłej transmisji bezprzewodowej zużycie energii sięga 5mA. Oprócz tego procesor wyposażono w 32KB pamięci flash, 4KB RAMu oraz 12bitowy przetwornik ADC, który w zegarku służy do pomiaru napięcia baterii.

Istotnym ograniczeniem jest fakt, że dwa środowiska programistyczne (IAR oraz Code Composer Studio), które obsługują opisywane urządzenie nakładają ograniczenie wielkości generowanego kodu do 4KB. W tej wielkości można zmieścić oryginalny kod zegarka, istnieją jednak pewne trudności w jego modyfikacji. Kod jest udostępniany przez producenta w dwóch wersjach – Unlimited i Restricted. Tej pierwszej nie da się skompilować w darmowej wersji narzędzi, w tej drugiej część bibliotek jest prekompilowana, co zamyka drogę do wprowadzania niektórych modyfikacji w kodzie.

Po zakupie do urządzenia wgrany jest typowy program zegarka w trybie demo. Poza typowymi funkcjami (zegar, budzik, stoper) obsługuje on wszystkie możliwe wbudowane podsystemy oraz możliwe peryferia, z których użytkownik prawdopodobnie nigdy nie skorzysta. I tak: dostępne są między innymi odczyty tętna, prędkości oraz spalonych kalorii, które do działania wymagają zakupu zewnętrznych czujników, kosztujących wielokrotnie więcej niż mikroprocesor.

Naturalnym krokiem zaciekawionego nabywcy jest w tym momencie pobranie oraz instalacja jednego z dwóch pakietów developerskich (wybrałem Code Composer) oraz rozpoczęcie dłubania w kodzie. W moim przypadku nie było to takie proste, gdyż nigdy wcześniej nie miałem styczności z językiem C. Na szczęście C okazał się bardzo podobny, składniowo i logicznie, do już znanych przeze mnie języków programowania, a sam kod napisany przez programistów od TI bardzo przejrzysty. Bez problemu udało mi się ukryć zbędne podmenu, skompilować i wgrać nowy program.

Ambitniejsi nabywcy Chronosa z pewnością pokuszą się o rozbudowanie go o nowe funkcje. Ja w planach mam na początek uzbrojenie go w timer odliczający czas “do dołu”. ez430 nie jest nowym urządzeniem (powstał w 2009 roku) i w sieci można znaleźć mnóstwo inspiracji dotyczących tego, co można z nim zrobić. A są to między innymi:

Osoby, które nie są aż tak wprawione w programowaniu w C, lub Ci, którzy nie potrzebują takich wodotrysków mogą po prostu pobrać z sieci jeden z wielu gotowych wsadów zegarka. Są one tworzone przez niezależnych programistów i nierzadko zawierają nowe funkcje, takie jak timer, generator liczb losowych, pamięć numerów telefonicznych a także usuwają ze wsadu niepotrzebne funkcje i kompresują kod, zwiększając ilość wolnej pamięci flash.

Dalsze informacje:

Udostępnij:Share on FacebookEmail this to someoneWykop!Share on Google+Print this pageShare on TumblrTweet about this on Twitter

4 odpowiedzi do “ez430 Chronos – zegarek dla geeka”

  1. Gdzie, kupił Pan ten zegarek w takiej cenie? Czy był to zestaw developerski?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.