Niezawodny sposób na pętle indukcyjne na skrzyżowaniach

Wyobraź sobie następującą sytuację: podjeżdżasz późnym wieczorem do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, zatrzymujesz się na lewoskręcie i czekasz. Czekasz i czekasz, aż zdenerwowany zsiadasz, i przeprowadzasz rower po pasach dla pieszych. Mi w końcu udało się rozwiązać problem pętli indukcyjnych w asfalcie.

Takie pętle są instalowane w asfalcie przed skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną i służą do wykrywania samochodów oczekujących na zielone światło. Naturalnie, są one skalibrowane na kilka ton stali, a nie na dziesięciokilogramowy rower. Co więcej, obecnie rowery mają w sobie coraz więcej aluminium i karbonu, a coraz mniej stali, która jako jedyna z wyżej wymieniowych materiałów wzbudza cewki w asfalcie.

Magnes neodymowy pod supportemRozwiązanie problemu jest bardzo proste: wystarczy zainstalować jeden lub dwa bardzo mocne neodymowe magnesy pod supportem, by rower był wykrywany, podobnie jak samochody.

W rowerach szosowych prawdopodobnie wystarczy przykręcić magnes do plastikowego elementu zapewniającego poślizg linek. W rowerach górskich rzadko znajduje się taki element. Wtedy wystarczy prawdopodobnie trochę taśmy izolacyjnej lub duck tape.

Udostępnij:Share on FacebookEmail this to someoneWykop!Share on Google+Print this pageShare on TumblrTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.