Logger pogody na routerze z OpenWRT

W moim pierwszym wpisie opiszę mój logger temperatury, zrealizowany na routerze TL MR3220 pod kontrolą systemu OpenWRT.

Pomysł na stację pogody chodził mi po głowie od kilku lat. Pierwotnie miała pracować pod kontrolą mikroprocesora Atmega. Problemem była konieczność komunikacji z komputerem lub internetem – ciągła lub przynajmniej co pewien czas, by przesłać porcję danych zapisanych w pamięci ulotnej urządzenia. Ciągłe połączenie z siecią wymagałoby kupna modułu Ethernet. Ręcznie podłączanie się do komputera poprzez port szeregowy nie wchodził w grę – wiadomo, lenistwo wzięłoby górę i szybko zapomniałbym o projekcie. Tym sposobem plany zostały odłożone w czasie na kilkadziesiąt miesięcy. Aż po raz pierwszy usłyszałem o OpenWRT.

Zafascynowany możliwościami systemu kupiłem nowy router, TL MR3220 za niewielkie pieniądze i szybko wgrałem alternatywne oprogramowanie. Walka z linuksem /bo ostatnio miałem styczność z tym systemem kilka lat temu/ trwała dobre kilka dni, aż w końcu udało mi się postawić pakiet serwer WWW+PHP+serwer MySQL. Ponieważ zrezygnowałem z konwertera 1wire->USB i podłączyłem się bezpośrednio do wolnego portu w procesorze routera (tzw General Purpose Input/Output) lutowanie zajęło dosłownie kilka minut i już chwilę później odczytałem po raz pierwszy temperaturę z podłączonego czujnika DS18B20.

Pierwotnie dane zapisywane były przez prawie pół roku na pendrive podłączonym do routera. Niestety, pewnego dnia uległ on uszkodzeniu i cały system posypał się. Miałem kopię zapasową bazy danych, ale niestety nie udało mi się odtworzyć skryptów. Projekt został zawieszony na kilka miesięcy.

Obecnie odtworzyłem logger, ale tym razem dane i cały program jest przechowywany na zdalnym serwerze. Lokalnie uruchomione jest wyłączenie zadanie, odczytujące temperaturę i przesyłające je do sieci. Dzięki temu nie obciążam nadmiernie routera, którego marny procesorem musiał się nieźle napocić przy generowaniu skomplikowanych grafik a także mam większą pewność bezpieczeństwa moich danych.

W planach jest rozbudowa loggera o więcej czujników, a także podłączenie ich za pomocą eleganckich wtyczek do gniazd, które zainstaluję w obudowie routerka. Obecnie jest to po prostu kabelek sterczący z kratki wentylacyjnej. Ale wiadomo – prowizorki działają najdłużej.

Już nie! Teraz stacja zyskała obudowę, elegancką płytkę i sporo czujników. Zobacz!

Udostępnij:Share on FacebookEmail this to someoneWykop!Share on Google+Print this pageShare on TumblrTweet about this on Twitter

Jedna odpowiedź do “Logger pogody na routerze z OpenWRT”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.