Miniprojekt – diodowa lampka z regulacją PWM.

Diodowa lampka
Diodowa lampka

Najnowszą konstrukcją jest mała lampka oparta na białej diodzie led 3W barwy zimnej, która powstała w celu zapewnienia oświetlenia pokoju małej mocy: na poranki, do oglądania TV, słuchania muzyki i wykorzystania nieużywanej diody.Ową diodę kupiłem jakiś czas temu, w celu stworzenia mocnej lampki rowerowej. Niestety, pobierała zbyt dużo prądu, a brak profesjonalnej obudowy utrudniał chłodzenie. Postanowiłem wykorzystać ją do stworzenia oświetlenia pokoju.

Celem było zamknięciu układu w obudowie KM35 z wykorzystaniem małego radiatora i zasilaniem z jednego z zasilaczy znalezionych w domu. Założenia udało mi się wypełnić: układ zasilam napięciem stałym nieco powyżej 10V, które przechodzi przez źródło prądowe dla diody, ustawione na 750mA. Następnie użyłem tranzystora MOSFET z kanałem n do sterowania wypełnieniem (PWM). Generatorem sygnały PWM jest układ 555.

Wadą układu są spore straty ciepła na radiatorze, od stabilizatora LM317 oraz bardzo cichy, ale jednak słyszalny dźwięk z generatora PWM. W przyszłości planuję uruchomić podobny układ na scalonym układzie zasilania LEDów – MAX16834, który jest przetwornicą step-up/step-down z stabilizatorem prądu wyjściowego i zabezpieczeniami p-zwarciowymi. Układ już czeka na zaprojektowanie dla niego płytki i testy.

Schemat układu
Schemat układu
Udostępnij:Share on FacebookEmail this to someoneWykop!Share on Google+Print this pageShare on TumblrTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.