Miniprojekt – diodowa lampka z regulacją PWM.

Diodowa lampka
Diodowa lampka

Najnowszą konstrukcją jest mała lampka oparta na białej diodzie led 3W barwy zimnej, która powstała w celu zapewnienia oświetlenia pokoju małej mocy: na poranki, do oglądania TV, słuchania muzyki i wykorzystania nieużywanej diody.Ową diodę kupiłem jakiś czas temu, w celu stworzenia mocnej lampki rowerowej. Niestety, pobierała zbyt dużo prądu, a brak profesjonalnej obudowy utrudniał chłodzenie. Postanowiłem wykorzystać ją do stworzenia oświetlenia pokoju.

Celem było zamknięciu układu w obudowie KM35 z wykorzystaniem małego radiatora i zasilaniem z jednego z zasilaczy znalezionych w domu. Założenia udało mi się wypełnić: układ zasilam napięciem stałym nieco powyżej 10V, które przechodzi przez źródło prądowe dla diody, ustawione na 750mA. Następnie użyłem tranzystora MOSFET z kanałem n do sterowania wypełnieniem (PWM). Generatorem sygnały PWM jest układ 555.

Wadą układu są spore straty ciepła na radiatorze, od stabilizatora LM317 oraz bardzo cichy, ale jednak słyszalny dźwięk z generatora PWM. W przyszłości planuję uruchomić podobny układ na scalonym układzie zasilania LEDów – MAX16834, który jest przetwornicą step-up/step-down z stabilizatorem prądu wyjściowego i zabezpieczeniami p-zwarciowymi. Układ już czeka na zaprojektowanie dla niego płytki i testy.

Schemat układu
Schemat układu
Udostępnij:Share on FacebookEmail this to someoneWykop!Share on Google+Print this pageShare on TumblrTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.