Błotniki Crud Roadracer MK2 do roweru szosowego – recenzja

Błotnik Crud Roadracer mk2

Po prawie roku szukania, próbowania, przymierzania różnych błotników do szosy udało mi się znaleźć (prawie) idealne. Zapraszam do przeczytania recenzji modelu Crud Roadracej mk2, pisanej po ponad pół roku ich użytkowania.Od zeszłego roku zacząłem poszukiwania błotników idealnych do mojego roweru, wówczas ostrego koła. Miałem kilka założeń – miały być wykonane z dobrej jakości materiałów, niezbyt ciężkie, miały dobrze chronić przed wodą chlapiącą na tyłek i plecy, ale także chronić stopy i łydki, którym dostaje się zarówno od tylnego jak i przedniego koła. Miały też dobrze wyglądać – w końcu miały być założone na OK. Wypróbowałem co najmniej kilka modeli błotników, aż w końcu natrafiłem w sieci na zdjęcie błotników Crud mk2. Po szybkim researchu okazało się, że prawdopodobnie spełnią wszystkie moje założenia. Niestety, cena okazała się zaporowa – ponad 200zł. Nie kupiłem ich, ale cały czas pamiętałem o nich, jednocześnie męcząc się z moimi dotychczasowymi błotnikami.

Sposób montażu do widelca

Kilka miesięcy później już byłem skłonny zamówić błotniki marki SKS, również do roweru szosowego. Było one zdecydowanie tańsze, około 120zł, ale cięższe, większe i nie podobały mi się. Gdy Amazon obniżył ich cenę do 20 funtów, długo się nie zastanawiałem. Już dwa tygodnie później zakładałem je do roweru. Montaż okazał się dużo łatwiejszy, niż wynikałoby to z opisów w sieci. Nie trwał wcale dwóch godzin, a około 25 minut. Błotniki montowane są do specjalnych “oczek”, zapinanych do widelca i tylnego trójkąta na o-ringach oraz zipów, którymi zaczepia się je do hamulców. Każdy z nich składa się z trzech części – środkowej, tylnej i przedniej – skręcanych malutkimi plastikowymi śrubkami. Dodatkowo, tylny błotnik jest wyposażony w wymienny ostatni fragment. Można założyć krótki, który wystarcza, gdy jedziemy sami lub długi “ogon”, który zapobiega chlapaniu do tylu, na przykład na kolegów z grupy kolarskiej. Niestety, niedawno zgubiłem dolny fragment przedniego błotnika, więc musiałem go zastąpić ostatnim fragmentem błotnika tylnego. W związku z tym, na tył musiał powędrować długi ogon, który jest jest tak wygodny. Zaczepia o podłoże, gdy prowadzę rower w pionie, np w windzie, trze o koło, gdy, na przykład, przytrzymuje nim drzwi z tyłu i buja się na boki.

Szczotki do obręczy

Dodatkowo komplet jest wyposażony w niewielkie szczoteczki, które przykleja się we wnętrzu błotników. Ich zadaniem jest oczyszczanie obręczy, by zapewnij lepsze hamowanie oraz zapobiegać obijaniu się błotnika o koło. Tak naprawdę owe szczotki praktycznie nie spełniają roli czyszczenia. Już po założeniu ich rozstaw był za duży, więc nie dotykały do obręczy z obu stron. Dodatkowo już po pierwszym deszczu ich włosie “położyło się” i teraz ich rozstaw jest jeszcze większy. Zapobiegają one nadal przez obijaniem się błotnika o oponę na boki. Na plus zaliczyłbym:

 • wagę, komplet to około 180g.
 • kulturę pracy, nie drżą, nie dzwonią, jedynie słychać czasem szelest szczoteczki o obręcz
 • idealnie chronią przed wodą – przejazd przez typową kałużę na drodze z pełną prędkością kończy się jedynie lekką “mżawką” na łydkach
 • wytrzymałość – przeżyły kilka mocnych uderzeń
 • poszerzoną osłonę korby i napędu – nic nie chlapie na support i łańcuch
Osłona korby
Poszerzona osłona korby i supportu

A wady? Też są:

 • Mocowanie na plastikowe śrubki. Dość łatwo ukręcić gwint lub zgubić taką śrubkę, a co za tym idzie, cały fragment błotnika.
 • Aby je zdemontować, należy poświęcić około 10-15 minut i trochę się ubrudzić. Lepiej więc ich nie zdejmować po założeniu.
 • Pasują do opon 23. Do 25 pewnie też, ale na styk.
 • Po założeniu długiego tyłu całość staje się niestabilna.
 • Może być problem z montażem przedniego błotnika w widelcu z małym prześwitem. ja musiałem zrezygnować z przedniej części przedniego błotnika.
 • W przypadku posiadania licznika, magnes na szprysze może uderzać z “poprzeczkę” błotnika
 • Przy silnych opadach czubki butów robią się mokre. (dod. 25.03.14r)

Obecnie są znowu na Amazonie za 21 funtów z darmową dostawą do Polski.

IMG_20131112_172204
Rower triban 3 z błotnikami Crud mk2
Udostępnij:Share on FacebookEmail this to someoneWykop!Share on Google+Print this pageShare on TumblrTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.